1

Topic: Witamy na Forum "Trubadura"

Witamy na Operowym Forum Dyskusyjnym "Trubadura"

Prosimy zapoznać się z regulaminem uczestniczenia w dyskusjach.
Uwaga: W tym wątku znajdują się tylko oficjalne ogłoszenia administracji Forum i władz Klubu. Pytania i uwagi dotyczące poniższego regulaminu lub spraw technicznych związanych z Forum prosimy kierować do innego wątku w tym dziale.

Forum dyskusyjne Ogólnopolskiego Klubu Miłośników Opery "Trubadur" służy wymianie opinii i informacji związanych z operą i "Trubadurem".  Mile widziane są również osoby spoza Klubu.

Wszelkie dyskusje powinny być prowadzone zgodnie z ogólnymi zasadami wypowiedzi w miejscach publicznych. Wypowiedzi obraźliwe, łamiące prawo, niezwiązane z tematyką operową lub klubową - będą usuwane. Administracja forum zastrzega sobie prawo ingerencji w treść wypowiedzi naruszających powyższe zasady. Za prawdziwość i aktualność podawanych informacji odpowiadają Dyskutanci. Wypowiedzi na forum nie muszą być zgodne ze stanowiskiem władz OKMO "Trubadur", o ile nie znajdują się w dziale przeznaczonym na oficjalne ogłoszenia.

Uwagi szczegółowe:

- Na forum można rejestrować się anonimowo lub pod pseudonimem.
- Zakres tematyczny Forum "Trubadura" obejmuje wszystko, co związane z operą i instytucjami operowymi, w tym OKMO "Trubadur". Dyskusje na inne tematy prosimy prowadzić gdzie indziej; dotyczy to zwłaszcza tematów społeczno-politycznych, religijnych i osobistych.
- Podawanie prywatnych adresów e-mailowych w wiadomościach na forum może ułatwić korespondencję, jednak wiąże się z ryzykiem wykorzystania ich przez automaty rozsyłające reklamy. Skutecznym sposobem na oszukanie automatów jest podawanie adresu w formie ukrytej, np. zamiast "adam@poczta.pl" piszemy "adam@-to_trzeba_skasowac-.poczta.pl". Oczywiście nie dotyczy to rejestracji na forum - w formularzu należy podać prawdziwy adres (nie będzie on widoczny dla innych użytkowników).
- Nie należy nadużywać WIELKICH LITER (w Internecie oznaczających zwykle krzyk) i wielokrotnych wykrzykników, czytanie tego rodzaju tekstów bywa męczące. Podobny umiar warto zachować w korzystaniu z wyróżnień tekstu oferowanych przez edytor wiadomości, a więc wytłuszczeń, podkreśleń i kursywy.
- Jeśli chcemy zacytowac w liście cudzą wypowiedź (przycisk "Quote"), warto usunąć z niej te fragmenty, które nie wiążą się bezpośrednio z odpowiedzią.
- W przypadku problemów z polskimi znakami można ich nie używać (tzn. pisać "falszujacy" zamiast "fałszujący").
- Wypowiedzi powinny być poprawne językowo (z wyjątkiem ewentualnego pisania bez polskich znaków); staranne przygotowanie listów świadczy o poszanowaniu czytelników.
- Można modyfikować własne wiadomości (informacja o tym pojawi się pod wiadomością). List, którego treść w rażący sposób narusza zasady prowadzenia dyskusji na forum (czy ogólne zasady kulturalnego prowadzenia dyskusji), może być usunięty przez moderatorów. Osoby notorycznie łamiące zasady uczestnictwa w dyskusji mogą zostać pozbawione prawa wypowiedzi.
- Starajmy się wspólnie ułatwić korzystanie z forum osobom mającym wolniejsze połączenie z Internetem - zamiast np. wklejać cały artykuł z innej strony, piszmy krótkie omówienie i odnośnik do oryginału (jest to też bezpieczniejsze z punktu widzenia praw autorskich). Podobnie z większymi obrazkami - nie wklejajmy bez ostrzeżenia zdjęć wielkości np. 1 MB, lepiej poprzestać na podaniu adresu.
- Na polskich grupach dyskusyjnych przyjął się zwyczaj zwracania się do siebie po imieniu i używania od razu formy "ty". Nie jest to oznaka braku szacunku. Oczywiście nie jest to też forma obowiązkowa i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwracać się przez "Pan/Pani" do innych dyskutantów (zwłaszcza tych, którzy sami się tak do innych zwracają).
- Forum podzielone jest na działy, a działy na poszczególne tematy (wątki dyskusji). Dyskusje mają to do siebie, że często zbaczają na inny temat - w takiej sytuacji najlepiej rozpocząć nowy wątek z adekwatnym tytułem (ewentualnie zaznaczając w opisie, jaki był pierwotny temat).


Pozdrawiam i życzę owocnych dyskusji,
Jakub Wróblewski, administrator Forum.