1

Topic: La Boheme z Salzburga

Czy ktoś słuchał ( lub był) z Salzburga transmisji La Boheme z Netrebko i Beczałą ?
W związku z rzadką bytnością forumowiczów na wielkich wydarzeniach operowych, może podyskutujemy o tym co mogliśmy "odsłuchać" w radiu lub telewizji?
Dobrze byłoby gdybyśmy dzielili się informacjami gdzie i kiedy można coś fajnego posłuchać lub zobaczyć np. w telewizji na stacjach zagranicznych, bo u nas jedynie nasza Kultura cos czasami przemyci.

2 (edited by wokalfan65 2012-08-28 10:34:45)

Re: La Boheme z Salzburga

Ja chciałbym szczególnie polecić 3 Program Chorwackiego Radia-HRT3 http://raspored.hrt.hr/?raspored=4& … -01,poziom audycji operowych we wtorki 13,30,środy 16,35,piątki 14,30 i soboty wieczorem jest tu szczególnie wysoki. Warto też słuchać włoskiego Radio3-RAI,mamy tu częste transmisje z włoskich teatrów operowych http://www.radio3.rai.it/dl/radio3/prog … bfc1.html. Oesterreich1 jest też godna polecenia http://oe1.orf.at/programm poniedziałek po północy, we wtorki i niedziele o 15,05 i oczywiście w sobotnie wieczory.No i hiszpańskie Radio Classica w sobotę wieczorem.Nie wiem jakie macie możliwości odbioru,ja korzystam z Cyfry+,tu mamy też telewizyjny kanał Mezzo  i spektakle operowe,choć coraz częściej nadające się tylko do słuchania,a nie do oglądania.Można oczywiście odbierać te programy "luzem" z satelity lub z internetu.Polskie Radio to niestety totalna porażka,tak tragicznie gdy idzie o operę nigdy jeszcze nie było. Swoją drogą to też ciekawy temat do osobnej dyskusji. Transmisji "Cyganerii" słuchalem jedynie przez radio-wrażenia dość pozytywne,choć głos Piotra Beczały uległ jakieś zmianie,zrobił się ciemniejszy i jakby twardszy. Wydaje mi się,że Piotr myśli już w tej chwili o mocniejszych partiach, wszak Ch. Thielemann proponował mu Lohengrina. Na razie skutek jest taki,że w pozostałych spektaklach zastąpił go Marcello Giordani,za którym ja osobiście nie przepadam.Netrebko zaprezentowała swój dobry "netrebkowy" poziom,choć u niej zawsze mam wrażenie "nadmuchanego" sztucznie dzwięku.Nie przypadła mi do gustu Musetta[Machaidze],reszta na dobrym poziomie.Bohaterem zbiorowym spektaklu była dla mnie orkiestra Wiedeńskich Filharmoników pod batutą Daniele Gattiego,tylu barw dawno w "Cyganerii" nie słyszalem.Inscenizację znam niestety tylko z paru zdjęć i ciekaw jestem jak to się oglądało. Pozdrawiam! Wojtek

3

Re: La Boheme z Salzburga

Dodam jeszcze telewizyjną stację grecką Kanali Voulis nadającą opery w niedzielne wieczory. Mają niestety tez okrojony budżet, bo często lecą powtórki.
Salzburska Cyganeria sądząc ze zdjęć na stronie festiwalowej była utrzymana w stylu młodzieżowej subkultury lat 50. Nie jestem w stanie zrozumieć czemu tak piękne dzieło, tak delikatne w swej materii emocjonalnej i dramatycznej kusi reżyserów chęcią nowatorskich "ulepszeń" W tej operze NAPRAWDĘ nie trzeba nic zmieniać. Przypominam sobie co było z Cyganerią Agaty Dudy-Gracz dwa lata temu z Srarej Gazowni. Horror! Wracając do spektaklu salzburskiego to brakło mi lekkości, humoru w wykonaniu wszystkich solistów a zwłaszcza Netrebko. Słuchałam kilka dni temu jej nagrania z Villazonem, tam jest duzo lepsza. Masz rację, ze orkiestra była najsilniejszym atutem przedstawienia, najbardziej zawodził chór, z wyjątkiem dzieci, które śpiewały perfekcyjnie. Nie wiem czy zwróciliście na to uwagę. We wszystkich przedstawieniach z udziałem chóru dziecięcego - ten jest zawsze bez zarzutu...

4

Re: La Boheme z Salzburga

Widziałam Cyganerię w kinie i chociaż realizacja nie przypadła mi specjalnie do gustu, to jednak nie odebrałam jej jako „obrazoburczej”. Nie ma w niej żadnych kontrowersyjnych i bulwersujących pomysłów, reżyser nie ingeruje w akcję ani materię muzyczną. A sama historia jest na tyle uniwersalna, że przeniesienie jej w dzisiejsze czasy, ze współczesnymi kostiumami i rekwizytami nie wypacza sensu.
Natomiast dość dziwaczna była scenografia i tu nie bardzo rozumiem, „co autor chciał przez to powiedzieć”. Rodolfo z przyjaciółmi mieszka na parapecie ogromnego okna – w takiej scenerii rozgrywa się pierwszy i ostatni akt. W drugim następuje odwrócenie skali i bohaterowie przechadzają się pomiędzy miniaturowymi kamienicami, które pełnią także rolę kawiarnianych  stolików i krzeseł. W trzecim akcie mamy budkę z fast-foodem, umieszczoną przy ośnieżonej drodze wiodącej w górę (do nieba…?). Może ma to jakiś głębszy sens, ale dla mnie zupełnie nieczytelny.
Wokalnie poziom bardzo dobry i wyrównany, a Machaidze bardzo zyskuje na wizji, bo to jej świetna kreacja aktorska: Musetta w każdym calu, autentyczna i przekonująca, czego nie mogę powiedzieć o netrebkowej Mimi.

Co do zastępstwa Beczały – było ono spowodowane problemami zdrowotnymi, które pojawiły się nagle przed spektaklem 4.08. Pod ręką był akurat Kaufmann, ale nie było czasu, aby przygotował się scenicznie, więc na scenie wystąpił PB wyłącznie jako aktor, a wokalnie zastąpił go Kaufmann śpiewający z proscenium. W następnym spektaklu pojawił się Giordani, ale już 13.08. ponownie Beczała.

5 (edited by wokalfan65 2012-08-27 15:09:50)

Re: La Boheme z Salzburga

Wywiad z Piotrem Beczałą,również w wersji radiowej do odsłuchania http://www.polskieradio.pl/8/192/Artyku … sluchac.Na dole strony także link do wywiadu z Aleksandrą Kurzak.Również artykuł z Opera News http://www.operanews.com/Opera_News_Mag … _Form.html                                                                                                                   Załączam także link http://www.rtve.es/alacarta/audios/el-f … -la-opera/ -tu znajdują sie wszystkie sobotnie audycje operowe hiszpańskiego Radio Clasica od 10.2008r.Krótkie komentarze po hiszpańsku,ale morze muzyki-tylko słuchać!

6

Re: La Boheme z Salzburga

Wielkie dzięki. Już skorzystałam z linków.

7

Re: La Boheme z Salzburga

No i mamy już naszą Cyganerię na You Tube   http://www.youtube.com/watch?v=wTlr4SH4oXQ

8 (edited by wokalfan65 2012-08-31 11:48:43)

Re: La Boheme z Salzburga

I jeszcze recenzja na anglojęzycznym potalu Opera Today http://www.operatoday.com/ Portal skądinąd zawsze aktualny,bogaty w recenzje z całego świata i wart odwiedzania.

9

Re: La Boheme z Salzburga

to w Salzburgu też mają starą gazownię?

2014 to rok Richarda Straussa.