1

Topic: Setna rocznica urodzin B. Brittena w roku 2013

Dzień dobry,

Rok 2013 będzie oczywiście w świecie operowym należał przede wszystkim do G. Verdiego i R. Wagnera, z racji ich dwusetnej rocznicy urodzin.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt mniej popularny, jednak równie istotny dla muzyki światowej, jakim jest setna rocznica urodzin B. Brittena.

Ten, tak mało grywany w Polsce kompozytor również zasługuje na szczególną uwagę w roku 2013. Niestety w naszym kraju, przynajmniej na dzień dzisiejszy, według źródeł fundacji Britten - Pears, osoba B. Brittena i jego twórczość jest w kalendarzach koncertowych pomijana.

Jako młodzi artyści, gorąco pragniemy zmienić tę sytuację. Dlatego zdecydowaliśmy się niezależnie wystawić operę Gwałt na Lukrecji B. Brittena na początku roku 2013 w Warszawie. Premiera odbędzie się 8 lutego 2013 roku w Teatrze Collegium Nobilium. Do końca sezonu 2012/2013 zagramy łącznie 6 spektakli.

Chciałbym podkreślić wagę tego wydarzenia. Nie jest to "tylko" swoista celebracja setnej rocznicy urodzin B. Brittena. Będzie to przede wszystkim warszawska prapremiera opery Gwałt na Lukrecji. Dotychczas opera ta grana była w Polsce zaledwie dwukrotnie - w Krakowie i Gdańsku.

Serdecznie zapraszam na stronę internetową poświęconą temu wydarzeniu http://www.therapeoflucretia.pl/

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i komentarze!
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia!