Biuletyn 3(4)/1997 Strona główna

WWW.OPERABASE.COM

W poprzednich częściach czytaliśmy o OperaGlass, dziś przedstawię nie mniej interesującą stronę OperaBase. Jest to, jak czytamy w opisie strony w Internecie, kompletne i szczegółowe informatorium na temat teatrów, festiwali i wszelkich wydarzeń operowych. Strona dostępna jest w 5 językach: angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim i hiszpańskim. OperaBase podaje repertuary ponad 350 teatrów operowych na całym świecie. Zamieszczone są tam również informacje i artykuły z wielu światowych czasopism. Strona tytułowa OperaBase jest "spisem treści" bazy: chcąc odnaleźć interesujące nas informacje musimy kliknąć na napis Corpus, zawierający szczegółowy indeks zawartości. Informacje repertuarowe możemy odnaleźć według miasta, państwa lub kontynentu. Do wyboru mamy wyszukiwanie alfabetyczne oraz za pomocą mapy. Możemy także zdobywać informacje poprzez agencje i towarzystwa operowe.

OperaBase zawiera również informacje o kompozytorach oraz operach. Strony poświęcone kompozytorom zawierają zwykle krótką notkę biograficzną, listę dzieł, kalendarium, czasem jakieś zdjęcie. Strony poświęcone operom zawierają informacje o prapremierach, ciekawych inscenizacjach, a także oryginalne libretta. Możemy też odszukać teksty pieśni, chórów, chorałów i wszelkich form wokalnych.

OperaBase zawiera również "krótką" historię opery. Do wyboru mamy 4 działy chronologiczno-tematyczne: operę wczesną (1600-1810), operę francuską i włoską (1810-1928), operę niemiecką, rosyjską i czeską (1810-1919) oraz operę amerykańską (1841-1996).

Możemy także szybko sprawdzić, gdzie i kiedy grana będzie np. Aida i czy którykolwiek z teatrów operowych na świecie ma w swoim repertuarze np. Konsula Menottiego. Nie wszystkie teatry starają się jednak podawać na bieżąco swój repertuar na cały sezon, dlatego powyższe informacje należy traktować jedynie jako wskazówkę.

W cyklu Opera w Internecie warto przedstawić tzw. wyszukiwacze (czy też szperacze) internetowe, dzięki którym można dotrzeć do bardzo interesujących stron. Osoba "poruszająca się" po Internecie nie musi mieć zawsze przy sobie notatnika z poszczególnymi adresami. Jeżeli ktoś nie zna adresu (lub też go nie pamięta) może w bardzo prosty i stosunkowo szybki sposób odnaleźć poszukiwane strony. Wystarczy po prostu napisać słowo, które najbardziej odpowiada temu, czego się akurat szuka i nacisnąć klawisz ENTER (albo kliknąć myszą). Jeżeli poszukiwany "item" zostanie odnaleziony, wyświetli nam się lista odpowiednich stron, na które znowu trzeba po prostu kliknąć. Być może nie uda nam się znaleźć tego, czego poszukiwaliśmy, być może będziemy trochę rozczarowani, niemniej jednak polecam Państwu ten sposób wyszukiwania informacji.

A oto adresy kilku popularnych wyszukiwaczy:

  • www.yahoo.com

  • www.altavista.com
  • www.lycos.com
  • www.excite.com
  • www.infoseek.com
  • Tomasz Pasternak


    Patrz też: