Biuletyn 4(17)/2000Strona główna

Irek Muchamiedow

Irek Muchamiedow to sławny na świecie rosyjski tancerz, laureat Grand Prix i złotego medalu IV Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Moskwie, gwiazda londyńskiego Baletu Królewskiego. W lutym 2001 roku przygotuje dla Teatru Wielkiego w Warszawie choreografię Jeziora łabędziego Piotra Czajkowskiego.

Artysta urodził się w 1960 roku w Kazaniu. Po ukończeniu Moskiewskiej Szkoły Choreograficznej występował w Państwowym Akademickim Teatrze Baletu Klasycznego. Po jego zwycięstwie w moskiewskim konkursie baletowym, rosyjska prasa pisała: takiej klasy talent rodzi się najwyżej raz w dziesięcioleciu (“Teatr”, 1982, nr 11). Tancerz zachwycił wszystkich czystością linii i idealną akademicką techniką, przy jednoczesnym podkreśleniu męskości i atletyzmu wykonania. Krytyka zastanawiała się, jak to możliwe, że przy pozornym braku emocjonalności w tańcu (żadnych “baletowych” uśmiechów itp.), taniec Muchamiedowa zawsze wywołuje u publiczności tak silne przeżycia.

W latach 1981-1990 Muchamiedow był solistą Teatru Bolszoj w Moskwie, w którym debiutował partią Spartakusa w balecie Jurija Grigorowicza. Tańczył partie Iwana Groźnego, Romea, Jeana de Brienne (Rajmonda), Zygfryda, Alberta, Księcia w Dziadku do orzechów, Tybalda, Pietruszki… Był również pierwszym wykonawcą partii Cyrana w balecie Cyrano de Bergerac (choreografia: Roland Petit) oraz Borysa w Złotym wieku (choreografia: Jurij Grigorowicz). W latach 80-tych był uznawany za najlepszego odtwórcę głównych ról w baletach Grigorowicza.

W 1990 roku tancerz został zaangażowany do trupy Baletu Królewskiego. W Londynie występował w głównych partiach baletu klasycznego: Giselle, Rajmonda, Bajadera, Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów, Śpiąca królewna, Córka źle strzeżona, Don Kichot, Romeo i Julia. Irek Muchamiedow dał się także poznać jako doskonały wykonawca baletów Kennetha MacMillana (Manon, Mayerling, Winter Dreams, The Judas Three). Obecnie występuje z własnym zespołem, dla którego tworzy choreografie.

W Polsce Irka Muchamiedowa znamy przede wszystkim dzięki baletom Spartakus i Mayerling zaprezentowanym w cyklu Bogusława Kaczyńskiego Rewelacja miesiąca. W naszym kraju tancerz gościł już kilkakrotnie przy okazji gościnnych występów Teatru Bolszoj. Ostatnio warszawska publiczność miała okazję podziwiać go podczas uroczystej gali “W hołdzie Warszawie” (z okazji 400-lecia stołeczności miasta), podczas której wraz z Miyako Yoshida brawurowo wykonał Tarantelę w choreografii Gorge’a Balanchina.

Muchamiedowa jako tancerza wyróżnia nie tylko żywiołowość i siła wyrazu. Po wieczorze baletowym w wykonaniu Irek Muchamiedow and company, który odbył się w teatrze Stadler’s Wells, w magazynie Dance Europe ukazała się następująca uwaga: Muchamiedow podbił publiczność nie tylko błyskotliwym tańcem, ale także specyficznym poczuciem humoru, potrafił zakpić z siebie, robiąc mały błąd we własnej choreografii, by natychmiast z sobie tylko właściwym wdziękiem go naprawić.

Katarzyna K. Gardzina