Trubadur 3(20)/2001 Strona główna

Varia

Statuetki Terpsychory, muzy tańca, przyznawane przez ZASP z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca otrzymali w tym roku wybitna artystka, solistka zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Warszawie Ewa Głowacka oraz choreograf i dyrektor baletu Teatru Wielkiego–Opery Narodowej Emil Wesołowski.

* * *

W tegorocznym Konkursie Eurowizji dla młodych tancerzy, który odbył się w czerwcu w Londynie zwyciężyli bracia Dawid i Marcin Kupińscy z gdańskiej szkoły baletowej. Tancerze zaprezentowali się w bardzo ciekawej, przygotowanej specjalnie dla nich choreografii Emila Wesołowskiego pt. Bracia do muzyki Henryka Wieniawskiego.

* * *

Na sezon artystyczny 2001/2002 Teatr Wielki w Warszawie planuje tylko jedną premierę baletową. Będzie to Pan Twardowski Ludomira Różyc-kiego w choreografii Emila Wesołowskiego. Na scenie Opery Narodowej pojawi się także wieczór baletowy złożony z choreografii, które miały swoje premiery w poprzednich latach. Będą to Powracające fale w chor. Emila Wesołowskiego, Bolero w chor. Antala Fodora i Cudowny mandaryn w chor. Wesołowskiego. Będzie też można zobaczyć m.in. Jezioro łabędzie, Dziadka do orzechów, Śpiącą królewnę, Romeo i Julię, a na małej scenie spektakle Pejzaż nocą i Tylko raz w życiu. Do repertuaru powróci w marcu Córka źle strzeżona Frederika Ahtona. W grudniu z przedstawieniami Rosyjskiego Hamleta i Don Juana przyjedzie Sankt-Petersburski Teatr Baletu, 8 i 9 marca 2002 roku w Warszawie wystąpi gościnnie Nederlands Dans Theater I.

* * *

Na stołecznej scenie w tym sezonie nie zobaczymy już pierwszego solisty Maksima Wojtiula. Wykonawca roli Cienia w warszawskiej inscenizacji opery Król Roger, Romea, Benvolia, Poety w Fortepianissimo i Sylfidach, Księcia Desiré i Błękitnego Ptaka w Śpiącej królewnie, Zygfryda i wielu innych partii od tego sezonu tańczy w Kanadzie.

* * *

Zespół baletowy Teatru Wielkiego w Warszawie wystąpił we wrześniu w Londynie. Podczas specjalnej gali baletowej w teatrze Sadler’s Welles polscy artyści wykonali III akt Jeziora łabędziego Piotra Czajkowskiego w choreografii Irka Muchamiedowa. W roli Odylii wystąpiła Anastazja Wołoczkowa, solistka moskiewskiego Teatru Bolszoj. Warszawska premiera inscenizacji Jeziora została bardzo wysoko oceniona przez angielską krytykę. Jeffery Taylor z “The Dancing Times” napisał: Po przedstawieniu wszyscy byli zgodni, że jest to najsensowniejsze Jezioro łabędzie od lat (…) Wszystko wykonane zostało sprawnie, ze smakiem, głęboką muzykalnością, z wielką siłą wyrazu scenicznego (…) Nikt w Warszawie nie mógł mi wytłumaczyć, dlaczego zespół tak utalentowanych, zapalonych i inteligentnych artystów (…) daje tylko marne 60 spektakli na rok.