Trubadur 1(22)/2002 Strona główna

Apollo i Pasiecznik

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w naszych sklepach muzycznych pojawiła się nowa płyta wydana przez wytwórnię NAXOS, a zawierająca dwa mało znane dzieła Jerzego Fryderyka Händla. Pierwsze to kantata Apollo e Dafne na zespół instrumentów, sopran i bas. Drugim jest muzyka do komedii Bena Jonsona The Alchemist (Alchemik) napisana przez Händla w 1710 roku.

Polskich melomanów do kupna tej płyty skłoni zapewne nazwisko wykonawczyni sopranowej partii Dafne w kantacie. To Olga Pasiecznik, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, wszechstronna śpiewaczka sięgająca po repertuar od muzyki dawnej po współczesną, artystka ceniona zarówno u nas, jak i na Zachodzie.

I rzeczywiście, to dla jej wspaniałego głosu, stylowej interpretacji i nienagannej techniki warto sięgnąć po płytę NAXOS-u. Sopran Olgi Pasiecznik brzmi niezwykle, jego jasna barwa przypomina dźwięk barokowego fletu. Ponadto śpiewaczka gra głosem, przekazując słuchaczom uczucia nimfy ściganej przez Apollina. W rozkoszowaniu się nagraniem kantaty przeszkadza odtwórca partii Apolla – bas Robert Pomakov. Jego wykonaniu brak niezbędnej finezji i giętkości w barokowych ozdobnikach. Nie zachwyca też sama barwa głosu Pomakova. Śpiewakom towarzyszy European Union Baroque Orchestra pod batutą Roya Godmana.

Ten sam zespół wykonuje na płycie muzykę do komedii Alchemik. EUBO to orkiestra młodych instrumentalistów z różnych krajów. Muzycy pracują ze sobą i koncertują przez sześć miesięcy, po czym ustępują miejsca młodszym kolegom. Pracowali m. in. z takimi specjalistami od baroku, jak Fabio Biondi, Reinhard Goebel i Marc Minkowski. Na płycie można posłuchać, jak stylowo interpretują utwory kompozytora Mesjasza.

Katarzyna K. Gardzina