Trubadur, Nr 2(23)/2001
Dodatek Kiepurowski

Witajcie,

W ubiegłym roku wydaliśmy, ciepło przez Was przyjęty, Dodatek Moniuszkowski Trubadura. Setna rocznica urodzin słynnego polskiego tenora Jana Kiepury zmobilizowała Redakcję do przygotowania kolejnego dodatku tematycznego. Zwłaszcza, że – mimo ogłoszenia przez sejm bieżącego roku Rokiem Jana Kiepury – rocznica ta jest w polskich mediach dosyć słabo widoczna. Trochę lepiej wygląda muzyczna strona obchodów, chociaż i ta przedstawia wiele do życzenia. O niektórych uroczystościach rocznicowych piszemy wewnątrz dodatku; poza tym w całym kraju organizowane były mniej bądź bardziej huczne koncerty i spektakle: warszawska Opera Narodowa dokładnie w rocznicę urodzin zaprezentowała premierę Wesołej wdówki (pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, w reżyserii Macieja Wojtyszki); w radiowym studio S-1 odbyła się 12 maja bardzo ciekawa gala operowa z udziałem Joanny Kozłowskiej, Agnieszki Wolskiej oraz dwu młodych, niezwykle utalentowanych tenorów, Tomasza Kuka i Bogusława Bidzińskiego; w ramach warszawskiego Święta Muzyki został zorganizowany 22 czerwca przed budynkiem hotelu Bristol koncert pt. Wielka sława to żart z udziałem m.in. Adama Kruszewskiego, Dariusza Stachury i Grażyny Brodzińskiej; w Poznaniu miała miejsce premiera Rigoletta, w którym pojawiło się aż trzech odtwórców partii Księcia, Piotr Friebe, Dymitr Fomenko i Marek Szymański; 2 program TVP wyemitował film z udziałem Jana Kiepury pt. Kocham wszystkie kobiety, zapowiedział też projekcję kolejnych trzech filmów z udziałem wielkiego śpiewaka; w Sosnowcu odsłonięto pomnik Kiepury. Natomiast żadna wytwórnia fonograficzna nie wpadła na pomysł, żeby wydać płytę zawierającą, zwłaszcza te nigdy w Polsce niepublikowane, nagrania Kiepury.

Opublikowanie Dodatku Kiepurowskiego jest możliwe dzięki wsparciu finansowemu firmy JUDYTA, która przekazała pieniądze także na krakowskie spotkanie “Trubadura”. Chcielibyśmy gorąco podziękować Pani Urszuli Kryger, która przekazała “Trubadurowi” 300 zł na publikację Dodatku Kiepurowskiego.

Życzymy miłej lektury, mamy nadzieję, że dodatkowych 12 stron lektury zrekompensuje Wam opóźnienie najnowszego numeru Trubadura. Będziemy wdzięczni za relacje z kolejnych wydarzeń upamiętniających rocznicę urodzin Jana Kiepury, które opublikujemy w numerze wakacyjnym.

Redakcja

Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia 1 marca 2002 w sprawie ogłoszenia roku 2002 Rokiem Jana Kiepury

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czcząc pamięć i osiągnięcia artystyczne wielkiego polskiego tenora i wielkiego patrioty, ogłasza rok 2002 Rokiem Jana Kiepury.
Jan Kiepura urodził się 16 maja 1902 r. w Sosnowcu. W 1919 r. pod sztandarem I Pułku Strzelców Bytomskich walczył o granice odradzającej się Rzeczypospolitej Polskiej.
Debiutował w 1923 r., rok później śpiewał już na scenie Opery Warszawskiej, rozpoczynając światową karierę. Zachwycał swym talentem publiczność m.in. wiedeńskiej Staatsoper, mediolańskiej La Scali, nowojorskiej Metropolitan Opera. Wraz z żoną, węgierską śpiewaczką Martą Eggerth, występował na Broadwayu oraz najważniejszych scenach Europy i obu Ameryk. Był gwiazdorem wielu filmów muzycznych, niemal w każdym z nich jedną piosenkę wykonywał po polsku, przypominając swój kraj ojczysty.
W 1939 r. zgłosił się do powstającej we Francji polskiej armii. Na froncie nie walczył, ale wspierał materialnie polskie wojsko funduszami z organizowanych koncertów. Ojczyznę odwiedził w 1958 r., entuzjastycznie przyjmowany, dał wiele koncertów w całym kraju. Zmarł na obczyźnie w 1966 r. Zgodnie z jego wolą został pochowany w kraju.
Jan Kiepura, wybitny polski tenor, był wielkim popularyzatorem muzyki i polskości. W jego osobie połączyły się: niepowtarzalny głos, wielka muzykalność, olbrzymi urok osobisty. Był światowej sławy wybitnym artystą i patriotą.




Moje wspomnienia o Kiepurze - Z. K. Rogowski
Wiedeń pamięta Jana Kiepurę... - M. Fołtyn
W stulecie urodzin Jana Kiepury - R. Hennel
Wydarzenia Kiepurowskie w Poznaniu - M. Tarnawski



Marta Eggerth - J. Chodorowski
Władysław Ladis Kiepura - J. Chodorowski
Marian Kiepura - T. Pasternak



Półka z Kiepurą - K. K. Gardzina
Dyskografia Jana Kiepury - J. Chodorowski
Jan Kiepura w seriach płytowych i składankach - T. Pasternak
Jan Kiepura w filmie - J. Chodorowski
Filmy Jana Kiepury - T. Pasternak
Filmy Jana Kiepury w Bel Canto - K. Skwierczyński
Filmy Marty Eggerth - T. Pasternak



Jan Kiepura w anegdocie - J. Chodorowski
Varia
Transmisje radiowe Met z udziałem Jana Kiepury



Klub im. Jana Kiepury


Redakcja: Katarzyna K. Gardzina, Tomasz Pasternak, Krzysztof Skwierczyński, Agata Wróblewska, Jakub Wróblewski.

Stron: 12Format: A4Nakład: 320 egz.