Biuletyn OKMO "Trubadur", Nr 4(13)/1999

Witajcie,

Oto kolejny, 13. już numer naszego kwartalnika. Z pewnością nie jest to jednak numer pechowy. Nasze pismo zmieniło trochę wygląd – mamy nadzieję, że twarda okładka (na razie czarno-biała, może w przyszłości kolorowa...) będzie się Wam podobać. Cieszymy się, że znów zasypaliście nas tekstami. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom po raz drugi “musieliśmy" oddać powiększony, 32-stronicowy numer, a i tak część materiałów się nie w nim nie zmieściła. Dziękujemy za wszystkie teksty i z ciekawością czekamy na następne. Mamy nadzieję, że nie zabraknie na nie miejsca, w tym roku po raz kolejny będziemy się starać o uzyskanie dotacji Ministerstwa Kultury i Sztuki na druk Biuletynu. Może tym razem nam się poszczęści... Ale jeżeli ktoś z Was ma pomysł, w jaki sposób pozyskać sponsorów czy uzyskać dotacje, prosimy o kontakt – może uda się w przyszłości jeszcze bardziej powiększyć nasze pismo.

Słyszymy od różnych osób, że Biuletyn im się podoba, ale nie ze wszystkim, co można w nim przeczytać, się zgadzają. Mówią to czasami takim tonem, jakby im było przykro, że nie mogą pochwalić pisma bez zastrzeżeń. A przecież zadaniem Biuletynu nie jest lansowanie opinii ani tym bardziej nawracanie tych, którzy mają inne upodobania. W pewnym sensie pełnimy po prostu rolę “tablicy informacyjnej", przeznaczonej na wiadomości o operze i o spotkaniach Klubowiczów z operą. Mogą się na niej znaleźć obok siebie na przykład trzy różne relacje z wycieczki do Pragi. Mamy nadzieję, że ich lektura sprawi Wam przyjemność, mimo że trudno będzie się ze wszystkimi “zgodzić". Są przecież odbiciem osobistych wrażeń i indywidualnych sądów bardzo różnych osób. Właśnie dlatego pismo jest różnorodne, może czasem kontrowersyjne... Dajemy słowo, że żaden z tekstów, które do tej pory się ukazały, nie był tożsamy z “linią ideologiczną redakcji", bo coś takiego po prostu nie istnieje. To pismo tworzą przecież wszyscy Klubowicze.

Ogłoszenie o naszej działalności ukazało się wreszcie, po wielu naszych apelach, w Ruchu Muzycznym. Mamy nadzieję, że OKMO “Trubadur" pojawi się w tym piśmie jeszcze wiele razy.

Do tej pory spotkania klubowe (poza spotkaniem w Operze Bałtyckiej w Gdańsku) organizowane były tylko w Warszawie. Jesteśmy jednak stowarzyszeniem ogólnopolskim, a nie wszyscy zawsze mogą sobie pozwolić na przyjazd do stolicy. Bardzo chcielibyśmy spotykać się w innych miastach Polski – nie tylko w Warszawie dzieje się przecież coś ciekawego. W połowie stycznia spotkamy się więc we Wrocławiu z okazji premiery Falstaffa Verdiego, a wiosną (połowa kwietnia) w Krakowie. Bardzo cieszymy się, że Klubowicze spoza Warszawy aktywnie włączają się do współpracy. Prosimy o pomoc w organizowaniu kolejnych spotkań Klubowiczów z Łodzi, Bydgoszczy, Poznania i innych miast, w których Waszym zdaniem dzieje się coś interesującego i gdzie warto się spotkać.

Operowa wycieczka do Pragi, zorganizowana od początku do końca przez OKMO “Trubadur" udała się znakomicie! Chrzest bojowy mamy więc już za sobą i myślimy o kolejnych wyprawach. Wiosną pojedziemy najprawdopodobniej do Drezna i Lipska. Szczegóły w następnym Biuletynie.

Drodzy Klubowicze – życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, roztańczonego i rozśpiewanego Sylwestra oraz wszystkiego najlepszego w roku 2000.

Życzymy miłej lektury i do zobaczenia we Wrocławiu.

Redakcja




Spotkanie ze Zbigniewem Maciasem



Każdy śpiewak powinien dobrze znać swój głos - Rozmowa z Olgą Pasiecznik
Mam radość życia - Rozmowa z Jackiem Kaspszykiem



O wyższości ziemniaka nad bramborem... - OKMO "Trubadur" w Pradze - K.K. Gardzina
Divadlaki w Pradze - A. Kijak
Praskie reminiscencje - E. Kubiak



O uczciwości krytyków, śpiewaków i widzów - K. Skwierczyński



Iris Pietra Mascagniego - T. Pasternak



Bidú Sayăo - J. Chodorowski
Bogdan Paprocki - A. Lewandowska



Passions wg Jose Carrerasa - M. i D. Pulik
Kiri Te Kanawa - Maori Songs - J. Schilbach
Polska szkoła śpiewu po włosku - J. Długosz



Opera włoska a sprawa polska - K. Skwierczyński
Festiwal Wagnerowski w Bayreuth (cz. I) - A. Czopek



I Capuleti... w Krakowie - J. Chodorowski
Nabucco we Wrocławiu - A. Kijak
Urodzaj na Moniuszkę - K.K. Gardzina
Astralny jubileusz B. Paprockiego - J. Paprocki
Wieści z Nowego Jorku - S. Herx
Fascynujący Makbet w Łodzi - M. i D. Pulik
Wznowienie Walkirii - D. Grochowska, A. Kłopocka
Carmen w Bełchatowie - M. i D. Pulik
O poznańskiej Traviacie - M. Tarnawski



Zmarli



Varia


Redakcja: Agata Durda, Tomasz Pasternak, Krzysztof Skwierczyński, Aneta Śmiałek, Jakub Wróblewski.

Stron: 32Format: A4Nakład: 220 egz.